Vědci potvrdili výskyt světlušky menší na 35 z 86 mapovaných lokalitách v Praze. Díky zapojení obyvatel Prahy v rámci Citizen Science pak bylo nahlášeno 51 pozorování a tato světluška nalezena na 14 dalších místech. Výskyt světlušky menší tak byl v Praze potvrzen celkem na 49 lokalitách. Výzkum pokračuje a vaše hlášení jsou pro nás stále obrovsky cenná! Pokud se chcete dozvědět víc nebo se zapojit do projektu a stát se hledačem světlušek, přidejte se do naší skupiny https://www.facebook.com/groups/prahahledasvetlusky.
Kdo chce světlušky spatřit na území Prahy, měl by se zaměřit na přírodní porosty a hledat v lokalitách blízkých přírodě, jako jsou lesoparky. „Pro světlušky je důležité, aby tam bylo nějaké keřové patro. Nesmí to tedy být park, který je běžně kosený, protože tím se zničí veškerý život. A pak tam musí být nějaká tmavší, neosvětlená místa, jinak budou světlušky odcházet,“ vysvětluje Martin Novák přezdívaný „fireflyer“ a dodává. „Světlušky patří mezi ohrožené druhy, což je u nás zapříčiněno několika faktory. Jistou roli hraje splach z polí, insekticidy, ale primárně je to světelné znečištění a ničení jejich stanovišť dané rozvojem urbanizace.“
Podobné články
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil 12. ročník Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), kterou pořádala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s ČZU. Setkání přilákalo více než
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze vnímá závažnost situace týkající se studentky doktorského programu „Ochrana lesů a myslivost“, která byla na Slovensku odsouzena v souvislosti s nelegálním odstřelem chráněného živočicha.