Brachycefaličtí psi mají kratší lebky a ploché obličeje: běžným příkladem je mops nebo francouzský buldoček. V rámci studie vědci poskytli 350 účastníkům videozáznamy a fotografie, které zobrazovaly brachycefalické a normocefalické (tj. s normální délkou hlavy) psy v různých situacích. Ptali se, v jaké situaci byl ten který materiál pořízen a které prvky obličeje nebo těla psa byly pro tento závěr rozhodující.
Pro účely studie nahráli chování 23 psů dvou plemen: bostonských teriérů (brachycefalických psů) a teriérů Jack Russell (normocefalických psů). Psi prošli osmi fázemi experimentu, které zahrnovaly čtyři situace: volání jménem, hra, odloučení a ohrožení cizí osobou. Účastníci byli úspěšnější v rozpoznávání výrazů tváře bostonských teriérů v pozitivních scénářích (volání jménem a hra), ale měli problémy s rozpoznáváním výrazů v negativních kontextech (odloučení a ohrožení cizí osobou), které byly snadněji rozpoznatelné u Jacka Russela.
Zajímavým zjištěním bylo, že při hodnocení chování bostonských teriérů se lidé jen velmi málo soustředili na jejich obličeje a ocasy v porovnání s teriéry Jack Russell. Rovněž velké, úchvatné oči bostonských teriérů nezaujaly více pozornosti než oči teriérů Jack Russell. To může znamenat, že lidé jsou si, do jisté míry, snížené výrazové schopnosti brachycefalického obličeje vědomi.
Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly