Film o českých lesích, lesnících a lesnictví, které využívá moderní technologie a poznatky současné vědy, režírovala Jana Škopková a svůj hlas mu propůjčil herec Aleš Háma. Divákům představuje, jak by měly vypadat lesy budoucnosti a jak lze využít nové poznatky lesnické vědy při tvorbě stabilních a pestrých lesů. Dozvědí se například, jak se využívá hydrogel v boji se suchem při obnově lesa, a také něco o tématech jako genom kůrovce rozluštěný českými vědci, chemický nos k identifikaci napadeného kůrovcového stromu, moderní telemetrie GPS ke sledování zvěře, drony ke zjištění zásoby dřeva v lese, harvestory šetrné k bezpečné a efektivní těžbě dříví, moderní pily se skenovacími systémy ke zpracování regionálně vytěženého dříví a dřevo jako unikátní ekologický přírodní obnovitelný materiál využívaný k výrobě inovativních materiálů i ke zdravému bydlení.
Film vznikl ve spolupráci Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, České televize, Městských lesů Hradec Králové, Arcibiskupských lesů a statků Olomouc, Lesů ČZU a Nadace dřevo pro život. Pokud jste ho stále ještě neviděli, můžete se něj podívat online v iVysílání České televize.
Podobné články
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil 12. ročník Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), kterou pořádala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s ČZU. Setkání přilákalo více než
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze vnímá závažnost situace týkající se studentky doktorského programu „Ochrana lesů a myslivost“, která byla na Slovensku odsouzena v souvislosti s nelegálním odstřelem chráněného živočicha.