V úvodu jednání prof. Sklenička představil univerzitu, její historický vývoj, jednotlivé fakulty, kampus, ale i další pracoviště, kterými jsou tři univerzitní podniky – Lesy, Statky a Vinařství ČZU. „V posledních dvaceti třiceti letech jsme se rozkročili mnohem šířeji než je dáno čistě zemědělstvím a lesnictvím a než by naznačoval název naší univerzity, jejíž podstatu přesněji vystihuje anglický název Czech University of Life Sciences. Věnujeme se životnímu prostředí, máme jedinou fakultu tropického zemědělství v Evropě, technické a ekonomické vědy, IT, management, velký zájem je také o kyberbezpečnost. Chystáme se dále rozvíjet v potravinářství, a také ve veterinárních disciplínách,“ popsal rektor.
S tímto záměrem vzhledem k nedostatku veterinárních lékařů ministr Výborný souhlasil. „Vnímám vás jako resortní akademická pracoviště, pro ministerstvo jste klíčovým partnerem. V mnohých otázkám musíme a chceme spolupracovat,“ uvedl na úvod a dodal: „Důraz, jaký kladete v jednotlivých oborech na moderní trendy, jako jsou adaptace na klimatickou změnu či inovace v precizním zemědělství, to je do budoucna ta správná cesta.“
Podstatnou část debaty účastníci věnovali stávající i budoucí strategii vědy a výzkumu. V této oblasti se ČZU za poslední desetiletí dostala mezi evropskou špičkou, což potvrzují také letošní data nejprestižnějších žebříčků, tedy QS Ranking a tzv. Šanghajský žebříček, a hlavně pak zářijové výsledky hodnocení The Times Higher Education World University Rankings 2023, kde se ČZU se umístila na sdíleném třetím místě s Palackého univerzitou, po Univerzitě Karlově a Masarykově univerzitě.
Během návštěvy ministr Marek Výborný navštívil unikátní Potravinářský pavilon – Výukové centrum zpracování zemědělských produktů. Zde si prohlédl jednotlivé provozy, ve kterých mají praxi zejména studenti Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. „Propojení vědy a výzkumu s praxí je skvělá cesta, jak marketinkově pomoci akademickému prostředí,“ řekl ministr Výborný na závěr exkurze špičkového pracoviště disponujícího inovativními technologiemi a metodami, které univerzita používá k výuce a výzkumu potravinářských procesů.
Karla Mráčková
Foto: Petr Zmek
















Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly