„Vracíme se k tradicím, které k zemědělství patří. Dlouho se tu nic nedělalo a veřejnost nás vnímá jen jako škodiče, kteří dělají na silnicích nepořádek, pořád se po nás musí uklízet… Řekli jsme si, že je třeba se veřejnosti otevřít a ukázat, co zemědělství obnáší,“ uvedl ředitel Statků ČZU v Lánech Ing.Jiří Zajíček.
Brány Statků byly pro veřejnost otevřeny po celý den. Dvě hodiny po poledni začal oficiální program, který si nenechaly ujít zejména rodiny s dětmi. Návštěvníci mohli obdivovat zemědělskou techniku, zájem ale budila hlavně zvířata, kterým patřila centrální část zemědělského dvora. Organizátoři vystavili telata s popisem jejich plemene, data narození a s dalšími detaily, pak také kůzlata a nechyběla tu ukázka výstavních krav, které Statky ČZU pravidelně reprezentují na přehlídkách a výstavách hospodářských zvířat v rámci České republiky. Jak to na takových výstavách vypadá, se mohli všichni na vlastní oči přesvědčit při předvádění zvířat zaměstnanci lánského podniku.
„Jsem moc rád, že našim návštěvníkům můžeme představit velice úspěšné reprezentantky plemene Jersey a holštýnského plemene. Jerseyka je letošní grandšampionkou a vítězkou v soutěži o nejlepší vemeno v Národní soutěži hospodářských zvířat v Brně. Holštýnka byla druhá v prvotelkách na výstavě Hadačka Kralovice 2023 letos v červnu,“ je na své chovanky hrdý hlavní zootechnik Ivo Ždánský. A velkou atrakcí pro malé i velké byly také antilopy, během dožínek se návštěvníci mohli podívat i do zázemí jejich chovného ustájení a informace o podrobnostech ze života chovu antilop si vzali na starost odborníci Fakulty tropického zemědělství.
Jednou z nejdůležitějších součástí programu bylo předání dožínkového věnce. U tradiční ceremonie na pódiu nemohl chybět rektor České zemědělské univerzity v Praze prof. Petr Sklenička, který svým kolegům ze Statků ČZU vyjádřil podporu: „Letošní rok nebyl jednoduchý. Kromě nepříznivého počasí museli zemědělci čelit zdražování vstupů, například hnojiv, energií a podobně. I přesto se vše podařilo a děkuji za to vedení a všem zaměstnancům Statků ČZU.“ Přítomným návštěvníkům také připomněl, že kromě obvyklé zemědělské činnosti jsou v podniku vzděláváni studenti a je zde prováděn výzkum.
Kromě předávání dožínkového věnce se na pódiu odehrával pestrý program, jehož součástí byly kapela Staročeští pardálové, vystoupení dětí ze ZUŠ Nové Strašecí a ZUŠ Stochov, své dovednosti předvedla i děvčata z Aerobic Team Lány.
A co by to bylo za slavnost bez dobrého jídla a pití? Česká zemědělská univerzita je rozsahem svých činností soběstačná i tomto směru. Návštěvníci tak mohli ochutnat nebo si koupit vína z Vinařství ČZU, pivo Jeník ze studentského pivovaru v Suchdole, ale také zvěřinu nebo koláče – o to se postaral další univerzitní podnik, Lesy ČZU. Mezi produkty jednotlivých univerzitních pracovišť byl i merch ČZU shopu, který nabízí produkty reprezentující značku univerzity.
Dožínky na statcích ČZU v Lánech nebyly jen oslavou sklizně a připomínkou důležité role zemědělství a tradičních hodnot, ale i příležitostí k plnění tzv. třetí roli univerzity, a tou je seznámit širokou veřejnost se svými projekty. Fakulta životního prostředí představila výrobu ekologických popelníků a bot barefoot a pro děti připravila program na téma třídění odpadů. Taje lesa zase odhalila Fakulta lesnická a dřevařská.
Karla Mráčková
Podobné články
Členové Botanické zahrady Fakulty tropického zemědělství se každoročně vydávají na botanické expedice. Cílem jejich expedičního putování bývají převážně subtropické a okrajově tropické oblasti, které korespondují se specializací univerzitní botanické zahrady na užitkové rostliny tropů a subtropů. Jak vybírají konkrétní destinaci
Docent Lukáš Trakal z katedry geoenvironmentálních věd Fakulty životního prostředí ČZU v Praze převzal 24. listopadu 2024 prestižní ocenění Česká hlava – Cena Ministra životního prostředí.
Výsledky vyhlásili 22. listopadu 2024 zástupci ústavu Česká hlava PROJEKT, který pomáhá vědcům a