V letošním roce se sešli opět skvělí studenti, mezi nimi i čtyři finalisté národního kola Středoškolské odborné činnosti a účastníci soutěže Rostlinolékaři do škol a další. Prošli mnoha laboratořemi, stali se na chvíli součástí vědeckého týmu. Měli možnost i založený pokus s kultivací plísní poslední den vyhodnotit.
Tematicky se jednotlivá stanoviště týkala rostlinolékařství, potravinářství, zemědělství, zahradnictví, ochrany půd, akvakultury a meteorologie a klimatologie s praktickou ukázkou portálu agropocasi.cz. Podle zájmu lze soudit, že studentky a studenty také zaujalo senzorické a chemické posouzení mezi dvěma na trhu volně dostupnými kolovými nápoji, ochutnávka rostlinných nápojů v senzorické laboratoři Potravinářského pavilonu, dále problematika rezistence některých plevelů na vybrané účinné látky a GMO, přednáška o lepku a celiakii. Poutavá byla ukázka práce v terénu z projektu „Zachraň karase“. Dále se v laboratoři dozvěděli, jaká témata v technologii pěstování se zkoumají u léčebného konopí, a něco o trendech ve využití bioodpadu. U mikroskopů měli možnost zkoumat hlístice – háďátka a diagnostikovat další patogeny na úrovni molekulární biologie. Pod mikroskopy si prohlédli různé druhy klíšťat a naučili se je rozeznávat. Jistě ocenili i možnost zjistit si vlastní skupinu krve. Jeden den byl věnován výkladu a praktickým ukázkám pouze v anglickém jazyce.
Praktická cvičení se střídala s výkladem a exkurzemi, například na Výzkumnou a demonstrační stanici zahradnictví v Troji a do sbírkových a výukových skleníků ČZU. Nad rámec programu účastníci kurzu společně navštívili zoologickou zahradu, zejména nový Pavilon goril, kde se jim věnoval profesionální průvodce. I na něj si jistě mnozí uchovali pěknou vzpomínku.
Součástí semináře je písemná zpětná vazba od studentů. Vybíráme některé komentáře k letošnímu programu:
Kurz předčil má očekávání, bylo to fakt skvělý, skvělý lidi, cením si toho, jakou práci jste si dali s programem. Dověděl jsem se hodně nových informací, z nichž největší přínos pro mě mělo asi rostlinolékařství a pak ty pokusy s půdou a exkurze v Troji.
Bylo to super, dozvěděl jsem se dost nových věcí. Největší přínos pro mě je, že jsem si našel nové kamarády a taky možná svůj obor 😀
Vím, kam mám jít na VŠ.
Největší přínos pro mne měly programy o rostlinolékařství a klíšťatech. Má očekávání byla naplno splněna.
Seminář naprosto předčil má očekávání. Bála jsem se toho, ale nakonec úžasné a velmi přínosné. Pro mě to bylo velmi rozhodující, kam se následně vydat a zda jít s tou těžší variantou, a rozhodnutí bylo učiněno. Nejvíce přínosné bylo asi nahlédnutí do celkové práce student-profesor.
Děkuji za krásný kurz, namotivoval mne ke studiu CZU a rozhodně jej doporučím všem mladším ročníkům. Akorát by mohli říkat i celkové uplatnění a později plat v daném předmětu, aby studenti měli i takový ´reality check´ a neměli zkreslené představy. Mějte se a doufám, že Vás zase někdy potkám právě na CZU.
Nechci, aby to znělo přehnaně, ale celý kurz byl skvěle naplánovaný, zorganizovaný, a hlavně proběhl bez chyby. Pro budoucí účastníky bych doporučila pobyt na kolejích, ať jim nic neujde :). Jediné, co bych opravdu vytkla, je z mého pohledu špatná propagace tohoto kurzu. Dozvěděla jsem o tom na poslední chvíli a dá se říct, že omylem. Skvělý program, skvělá cena a bezva kolektiv. Dejte reklamy všude.
Děkuju, že jsem se mohla zúčastnit a nahlédnout na univerzitu, škola o prázdninách sice, ale tak moc užitá, až to není možné. DĚKUJU!
Text: Martin Opatrný / Vlastimil Mikšík
Foto: Vlastimil Mikšík / Adéla Mráčková
Podobné články
Členové Botanické zahrady Fakulty tropického zemědělství se každoročně vydávají na botanické expedice. Cílem jejich expedičního putování bývají převážně subtropické a okrajově tropické oblasti, které korespondují se specializací univerzitní botanické zahrady na užitkové rostliny tropů a subtropů. Jak vybírají konkrétní destinaci
Docent Lukáš Trakal z katedry geoenvironmentálních věd Fakulty životního prostředí ČZU v Praze převzal 24. listopadu 2024 prestižní ocenění Česká hlava – Cena Ministra životního prostředí.
Výsledky vyhlásili 22. listopadu 2024 zástupci ústavu Česká hlava PROJEKT, který pomáhá vědcům a