Osázení skleníku byla týmová práce. Podíleli se ní vědečtí, pedagogičtí, techničtí i manuální pracovníci. A tak se zrodila ojedinělá a nejkomplexnější sbírka užitkových rostlin, dodnes unikátní v České republice i v Evropě. Na ploše 250 m2 najdete cca 110 druhů užitkových tropických rostlin, které se pěstují ve volné půdě. Jsou to rostliny určené k přímé konzumaci, skupiny pochutin, koření, léčivých rostlin, textilní plodiny, obiloviny, okopaniny. Mezi zástupce jednotlivých skupin patří například banánovníky, mangovníky, ananasy, mučenky, vanilka, kakaovník, kávovník, skořicovník, pepřovníky a mnoho dalších. Rostlinný genofond tohoto skleníku se používá pro výuku studentů, výměnu rostlinného materiálu s ostatními botanickými zahradami i jako matečnice užitkových rostlin, které se používají pro vědeckou práci a diplomové práce.
Postupem času však skleník začal být nevyhovující, a to jak malým prostorem pro růst rostlin, tak i z hlediska bezpečnostního. Díky usilovné snaze pana Ing. Hlaváče (tehdejšího vedoucího Botanické zahrady FTZ) a podpoře ČZU v roce 2013 proběhla jeho rekonstrukce. Kvůli omezeným finančním prostředkům však byl pouze přesklen.
Tropický skleník je technologicky zastaralý a ani po rekonstrukci nevyhovuje rostlinám a návštěvníkům. Stále však má co nabídnout a je potěšující, že ho ročně navštíví více než 3000 lidí z různých koutů světa. Skleník plní také terapeutickou a sociální funkci. Mnozí si sem chodí takzvaně vyčistit hlavu a občas sem zavítají zahraniční studenti, kterým je teskno po domově a tady se alespoň částečně přenesou do své domoviny. Pojďte s námi nahlédnout dovnitř…
Zdislava Procházková












Podobné články
Ve dnech 29. a 30. dubna 2025 přivítala Česká zemědělská univerzita v Praze účastníky nejvýznamnější evropské platformy pro inovace v zemědělství Brokerage event sítě EU CAP 2025. Tato síť spojuje špičkové výzkumníky, inovátory, zemědělce, agrotechnologické startupy i politiky, aby společně
V pondělí 5. května 2025 byla na budově Institutu vzdělávání a poradenství České zemědělské univerzity v Praze slavnostně odhalena pamětní deska Jaroslavu Kosovi, restauratérovi z Malé Chuchle, který byl na tomto místě 8. května 1945 zákeřně zastřelen při útěku před